Nebojte se dlouhosrstků!

Jak jistě víte, všichni obdivovatelé a přátelé českého strakatého psa, toto plemeno se vyskytuje ve dvou typech srsti. Krátké a dlouhé.

Nevím jak ostatní chovatelé, ale já jsem se při zadávání štěňátek setkala se skutečností, že většina zájemců, kromě pár vyjímek, kterým to bylo jedno, chtěla strakáče výhradně krátkosrstého. Jistě, každý máme jiný vkus a názory, ale tak trochu se mi zdá, že i když jsou si oby typy srsti naprosto rovni, lidičky ty dlouhosrsté opomíjejí, nebo dokonce zavrhují.

Vyslechla jsem si názor, že dlouhosrstý strakáč vypadá opravdu jako vořech a že není tak pěkný jako krátkosrstý. Nebo že je náročný na údržbu srsti, apod. Já se nyní v pár větách pokusím tyto názory mým pohledem na věc vyvrátit, nebo alespoň zlehčit.


Takže názor číslo jedna – dlouhosrstý strakáč vypadá víc jako vořech.. Vždyť všichni strakáči jsou vořechovatí! Údě se na cvičáku říká otetovaný vořech.
Dlouhosrstků je míň a tím pádem nejsou tak známí. Jako potencionální páníčkové takového kamaráda (a teď si tak trochu pohraju s lidskou ješitností), budete dělat osvětu mezi zvědavci nebo rypálky. Právě vy máte ten vzácnější druh strakáče. Nemluvě o výstavách. Zaručeně budete v menšině a rozhodně se stanete příjemným zpestřením pro oko nejenom rozhodčího, ale hlavně pro návštěvníky výstavy.

Názor číslo dvě. Je náročnější na údržbu srsti než strakáč krátkosrstý. Ano, je to pravda, ale neděste se toho. Ta každodenní desetiminutovka (a to není pravidlo) nikoho nezabije. Je prokázáno, že pravidelným česáním se upevňuje vztah mezi vámi a vaším čtyřnohým kamarádem. Vyplývá to z přirozeného chování psa (údržba srsti ve smečce). Navíc si výborně procvičíte jemnou motoriku – to v případě, že si váš miláček přinese z vycházky nějaký bodlák, list, nebo větvičku zapletenou do srsti. A dlouhosrsťák v pohybu – to je elegance a ušlechtilost sama. A když jen tak svého parťáka drbete nebo hladíte po dlouhé srsti, je to daleko příjemnější a uvolňující pocit, než u hladkosrstých plemen. To je prokazatelné zejména v canisterapii.

Tak co, podařilo se mně alespoň trošičku změnit Vás, kteří jste byli až doposud nakloněni jen krátkosrstým strakáčům? Pokud začal hlodat červíček ve vašem zarputilém přesvědčení, jsem ráda… Ať jsou strakáči takoví nebo makoví, všichni přináší nám lidem bezelstné přátelství a radost do života.