Zač je toho strakáč
Tento text vychází z mých osobních, dlouholetých zkušeností ze soužití s českým strakatým psem. Názory jiných chovatelů se mohou lišit.
Vážení a milí zájemci o strakatého kamaráda !
Víte–li vy vůbec „zač je toho strakáč„? V následujícím textíku se Vám pokusím nastínit co od strakáče můžete, ale samozřejmě nemusíte, očekávat na co si dávat pozor s čím tak trochu raději počítat …..
Čeští strakatí psi jsou temperamentní v mládí až hyperaktivní stvoření. Mají spousty energie, která potřebuje ven. Rozhodně jim nestačí dvakrát za den obejít sídliště či dům. Počítejte s delšími procházkami a činnostmi, které Vám pomohou strakatinu zabavit, znavit a vybít se. Majitelé bydlící v bytě to budou mít z tohoto důvodu složitější a časově náročnější. Strakáč bydlící v domku se zahradou (v žádném případě NE v kotci!!!) má o zábavu a různé podměty přece jen lépe postaráno.
Když si v historii tohoto plemene přečtete z čeho všeho strakáč vznikl a vznikal zjistíte, že to jsou vesměs lovecká plemena ( praotec kříženec teriéra, malý münsterlandský ohař, německý krátkosrstý ohař atd. ). Proto se u nich může projevit silný lovecký pud. Někdo ho má víc, někdo méně….. Záleží na každém majiteli, jak se k tomuto problému postaví, jak si pejska vycvičí! Strakáči dokáží po stopě zvěř vyčenichat a neúnavně ji pronásledovat. Rádi honí všechno, co je v pohybu…..
Strakáč nade vše miluje svoje lidičky ! Proto je velmi důležité a nutné učit štěně na samotu hned od malinka, od prvních okamžiků v novém domově !!! Odloučení dávkovat po minutách, postupně prodlužovat……Tzv. závislák, který se za samotu „mstí“ svému dvounohákovi tím, že demoluje byt, znečišťuje ho výkaly, štěká na celé kolo, utíká přes plot ze zahrady atd. je opravdu nic moc ….
Jsou to vynikající hlídači! Štěkotem ohlásí každou podezřelost, každého „narušitele“ . V činžovním domě plném seniorů vyžadujících klid nebo se sousedem chodícím na noční směny by to mohl být problém !
Zdravotně je na tom strakáč tak, jako ostatní psí plemena. Všude se najde něco….Já vypíchnu, dle mého názoru, nejpodstatnější záležitosti a to dysplasii kyčelních kloubů (DKK) + luxaci patel (LP) a epilepsii. Od stanoveného data musí být zvířata zařazená do chovu vyšetřená na DKK a na LP. Jedinci se 4. stupněm DKK a 3. stupněm LP nejsou do chovu puštěni. I v případě, že má strakáč vyšší stupeň, není to v žádném případě tragedie ! Čsp je lehké plemeno tzn. při správném osvalení, přiměřeném pohybu a podávání kloubních preparátů je stav udržitelný a mnohdy na psovi nejsou změny na kloubech v pohybu vůbec znát. Epilepsie je problém závažnější…. Zde záleží na solidnosti a zodpovědnosti majitelů psů u kterých se EPI projeví, tento stav hlásit poradci chovu a zabránit tak případné další plemenitbě a tím i dědění tohoto „daru minulosti“ . Dnešní veterinární medicína je na vysoké úrovni a tak i případný epileptik má šanci na normální život. Dále se v populaci čsp, tak jako u všech ostatních plemen, mohou vyskytnout alergie např. potravní. Ojediněle se mohou objevit srdeční vady.
Tak a už končím se strašením ! Teď budu jen chválit a velebit !
Díky svému temperamentu , houževnatosti a doslova neudolatelnosti jsou strakáči vhodní pro každý druh psích sportů. Bude je bavit vše co budete dělat vy. Žádná překážka pro ně není problém, pro Vás a kus žvance udělají cokoliv! Jsou lehce cvičitelní, ale pozor ! Je nutná důslednost! Strakáč je velmi vychytralý a stále Vás bude zkoušet co vydržíte a bude hledat způsob, jak nad Vámi vyzrát. Dril se při výcviku nevyplácí ! Spíše na ně musíte různými lstmi a přes pamlsky. Dle mého názoru je alespoň základní výcvik u tohoto temperamenta důležitý a nutný! Strakatiny jsou nesmírně bezprostřední. Udělají to, co je zrovna napadne. Jsou to parťáci do nepohody, jsou pro každou srandu a žádnou legraci nezkazí. Cestují bez problémů a s velkým nadšením. Se strakáčem se NIKDY nebudete nudit!
Doufám, že jsem Vás neodradila ! Tímto výčtem možných lapálií chci předejít možným zklamáním a nepochopením z kterých může vzejít bezradný páníček a především nešťastný strakáč.