Dánsko – švédský farmářský pes je velmi prastaré plemeno, jehož původ je nejasný. Kostry psů podobné dnešnímu typu farmářských psů se nacházely i na Vikingských pohřebištích. Do 60. let 20. stol. se tento malý farmářský pes běžně vyskytoval na dánském venkově a v Jižním Švédsku. Byl znám též pod názvem „ Scania terrier“. Jeho populace se začala snižovat vlivem industrializace, která měla za důsledek zanikání malých farem a tím pádem i snižování počtu farmářů, kteří psy chovali. V průběhu 70. let se začal zájem o toto plemeno znovu projevovat a během let 80. bylo chovatelům jasné, že je nutné toto národní plemeno zachránit a uchovat. Díky úzké spolupráci mezi dánským a švédským klubem chovatelů byl v roce 2008 Dánsko – švédský farmářský pes  schválen předběžně organizací FCI. V roce 2019 se pak dočkal svého úplného uznání. DSF náleží do II. skupiny FCI (pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi), sekce I. – pinčové.

Původní a hlavní zaměření DSF bylo na farmách lovit myši, krysy a jiné hlodavce – škůdce. Dále byl za spolehlivého hlídače, oznamujícího vetřelce nebo nevítaného hosta na které upozorňoval hlasitým štěkáním, nikoliv však útočením a pronásledováním. Obojí je zachováno i v dnešní době. Některými farmáři byl využíván i ke klasickému lovu a k práci s dobytkem, který pomáhal zahánět z pastvy. Tyto dvě vlastnosti však nebyly hlavním účelem plemene a tak se u psů nijak obzvlášť nerozvíjely a nebyly požadovány. Dánsko – švédský farmářský pes je plemeno přirozeně temperamentní, bystré, učenlivé, přátelské a neagresivní. To ho staví do role vynikajícího a aktivního rodinného společníka.

V České republice vzácné a málopočetné plemeno Dánsko – švédský farmářský pes žije v našem kolektivu chovatelské stanice Zlatíčko od prosince roku 2018. Boris (Dobgun´s Nordane Nilo) je temperamentní, zvídavý a velmi učenlivý. Je lehce cvičitelný, díky své žravosti. Od štěněte je kořistnický, náruživý aportér, rád hrabe a honí vše, co je v pohybu. Zbytečně neštěká, na ruchy za domovními dveřmi zatím nereaguje – to nechává na ostatních členech smečky. Cestuje bez problémů. Je velmi přátelský k lidem i ke psům.  Připravuje se pro práci canisterapeutického psa. Má vynikající nos. Jeho geny farmářského psa se nezapřou. Projevil pěknou vlohu pro pasení, kterou se tréninky snažíme upevnit a zdokonalit. Borisek je společenský a inteligentní pes, který se do smečky zapojil bez problémů a bez problémů v ní i funguje.

Standard DSF v českém jazyce zde…
Standard DSF v anglickém jazyce s výkladem a spoustou názorných fotografií zde…