Dánsko – švédský farmářský pes je velmi prastaré plemeno, jehož původ je nejasný. Kostry psů podobné dnešnímu typu farmářských psů se nacházely i na Vikingských pohřebištích. Do 60. let 20. stol. se tento malý farmářský pes běžně vyskytoval na dánském venkově a v Jižním Švédsku. Byl znám též pod názvem „ Scania terrier“. Jeho populace se začala snižovat vlivem industrializace, která měla za důsledek zanikání malých farem a tím pádem i snižování počtu farmářů, kteří psy chovali. V průběhu 70. let se začal zájem o toto plemeno znovu projevovat a během let 80. bylo chovatelům jasné, že je nutné toto národní plemeno zachránit a uchovat. Díky úzké spolupráci mezi dánským a švédským klubem chovatelů byl v roce 2008 Dánsko – švédský farmářský pes  schválen předběžně organizací FCI. V roce 2019 se pak dočkal svého úplného uznání. DSF náleží do II. skupiny FCI (pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi), sekce I. – pinčové.

Původní a hlavní zaměření DSF bylo na farmách lovit myši, krysy a jiné hlodavce – škůdce. Dále byl za spolehlivého hlídače, oznamujícího vetřelce nebo nevítaného hosta na které upozorňoval hlasitým štěkáním, nikoliv však útočením a pronásledováním. Obojí je zachováno i v dnešní době. Některými farmáři byl využíván i ke klasickému lovu a k práci s dobytkem, který pomáhal zahánět z pastvy. Tyto dvě vlastnosti však nebyly hlavním účelem plemene a tak se u psů nijak obzvlášť nerozvíjely a nebyly požadovány. Dánsko – švédský farmářský pes je plemeno přirozeně temperamentní, bystré, učenlivé, přátelské a neagresivní. To ho staví do role vynikajícího a aktivního rodinného společníka.

V České republice vzácné a málopočetné plemeno Dánsko – švédský farmářský pes žije v našem kolektivu chovatelské stanice Zlatíčko od prosince roku 2018. DSF je temperamentní, houževnaté, lehce zvladatelné a cvičitelné plemeno. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se jeví jako univerzální psí sportovec a vynikající rodinný pes. Cestuje bez problémů a s nadšením. Bez problémů se snáší s ostatními psy a problém nemá ani s domácími zvířaty, jako jsou např. kočka, koně, ovce … Zbytečně neštěká. Ze zdravotního hlediska by to celkově mělo být zdravé plemeno. Informativně se např. sleduje PLL – luxace čočky, DKK – dysplazie kyčelního kloubu, LP – luxace pately ( kolene )… Jelikož za svůj vznik vděčí Dánsko-švédský farmářský pes, krom jiných i teriérovi, může se u něho vyskytnout silný lovecký pud projevující se nejenom na hlodavcích. Troufám si říct, že farmáři mají, jako neotřelé a „vořechoidní“ plemeno, před sebou velmi zářnou budoucnost v rolích psích společníků a sportovců s obrovským potencionálem.

Standard DSF v českém jazyce zde…
Standard DSF v anglickém jazyce s výkladem a spoustou názorných fotografií zde…